2012 (2.Dönem) Kemah Kalesi Arkeolojik Kazı Çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.

Anasayfa » Arkeolojik Kazı Çalışmaları » 2012 (2.Dönem) Kemah Kalesi Arkeolojik Kazı Çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.
share on facebook  tweet  share on google  print  

2012 (2.Dönem) Kemah Kalesi Arkeolojik Kazı Çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.

"Arkeolojik Kazı Çalışmaları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


Kemah Kalesinde ilk olarak 2011 yılı yaz aylarında başlatılan kazı çalışmalarına bu yıl kaldığı yerden devam ediliyor.

Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetiminde geçtiğimiz yıl yürütülen ve Kemah Kalesinin tüm kültürel ve tarihî varlığını açığa çıkarmayı hedefleyen arkeolojik kazı çalışmaları 22 Haziran Cuma günü tekrar başladı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Hüseyin YURTTAŞ ve Prof. Dr. Haldun ÖZKAN’ın başkanlığında 22 öğrenci ve 17 işçi ile yürütülen kazı çalışmalarının ilk etapta yaklaşık 1 ay sürmesi planlanıyor.

Çalışmaların ilk bölümünün sonunda büyük seyyah Evliya Çelebi’nin de Seyahatname’sinde bahsettiği büyük cami ile hamamın tamamen gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Birkaç yıla yayılması planlanan kazı çalışmalarının nihayetinde ise büyük sarayın, dehlizlerin, çarşıların ve evlerin kalıntılarının tamamen açığa çıkarılması ve neticede 2000 yıllık bir maziye sahip olduğu tahmin edilen Kemah Kalesinin bir bütün olarak kültürel mirasımıza kazandırılarak ziyarete açılması planlanıyor.Kaynak : Kemah Kaymakamlığı 

 

 

 
Kemahkalesi.com


Kaynak : Kemah Kaymakamlığı
Tür : Kültür - Sanat Tarih : 28.06.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
Gurbet ve Sıla Hatıraları
  • Doğu Ekspresi